Kop met Keesje
 
May
20
2010
22:33

In het zweedt des aanschijns?

U weet het vast nog.
Hoe ik laatst logde over de Amerikaanse verzorgingsstaat.
In de reacties en mailtjes die ik kreeg naar aanleiding van dat logje vroeg u massaal om meer details.
En dan met name details over mijn secundaire arbeidsvoorwaarden.

Nou, over de extraatjes bovenop mijn twaalf maanden salaris kan ik kort zijn.
Ondanks het feit dat ik voor de rijkste provincie van Pennsylvania werk, zou ik namelijk waarschijnlijk beter af zijn achter de kassa bij de IKEA.
Voor goede secundaire arbeidsvoorwaarden zijn de Amerikaanse vestigingen van Europese en Aziatische bedrijven the place to go.

Mijn werkgever biedt naar verhouding een goede pensioenregeling, levensverzekering, en long term disability verzekering.
En daarnaast ben ik gezegend met tien betaalde vakantiedagen per jaar, over het genot daarvan schreef ik al eens, en tien ‘sickdays’.
Vooral die sickdays zijn een interessant gegeven. Heel concreet betekent dit namelijk dat je niet meer dan tien dagen per jaar betaald ziek kunt  zijn dan wel afwezig om te zorgen voor bijvoorbeeld een zieke ouder of een ziek kind. Sickdays worden ook nog eens onderverdeeld in uren, want sickhours moeten ook opgenomen worden voor bijvoorbeeld een wortelkanaalbehandeling of die maandelijkse Botox injectie.

Bij mijn werkgever hebben werknemers de vrijwillige keuze om zich te verzekeren voor short term disability. Deze verzekering kost, afhankelijk van je inkomen, ongeveer 150 tot 200 dollar per maand, en bij ziekte wordt dan tot zes maanden 75 procent van het salaris uitbetaald. Minder dan een kwart van mijn collega’s heeft deze verzekering, voornamelijk vanwege de kosten, en de moeite om een verklaring te krijgen van een arts die stelt dat je korte of langere tijd niet kunt werken.

Dit alles zorgt ervoor dat de werkmentaliteit in de VS anders is dan in Nederland.
De meeste van mijn collega’s zijn zelden tot nooit ziek, en er gaat eigenlijk nooit iemand langer dan een week achter elkaar op vakantie, en dat zeker ook niet vaker dan eens in de één à twee jaar.

Behalve ik natuurlijk.
Ik ben zeer regelmatig afwezig.
Zo ga ik namelijk elk jaar zeker twee weken naar Europa en daar laat ik het meestal niet bij.
Voor dit soort reisjes moet ik dus meestal onbetaald verlof nemen. Dit krijg ik met min of meer stilzwijgende goedkeuring van mijn baas en mijn collega’s.
Daarnaast baar ik regelmatig babies. En ook daarvoor word ik beloond met weken van onbetaald verlof.
Maar daarover binnenkort meer.


 
Door Cisca in: Blog Jeuk | Tags: , ,
  1. 1
    floor schreef

    Oh en zijn ze daar nou wel of niet blij mee dat je verlof neemt?

  2. 2
    Nicolette schreef

    Ik heb ook wel eens gehoord dat de werkdruk in the USA lager ligt dan hier in NL. Is dat zo of zeg ik nu iets raars?

  3. 3
    Astrid schreef

    Oké. Ik klaag niet meer over mijn verlof. Waarin ik terugval op 75%. Terwijl het in de vakantie van de Hogeschool valt. En al mijn collega’s dus ook vrij hebben, met 100% inkomen.

    Hoe lang neem jij eigenlijk verlof?

  4. 4
    Edje schreef

    Mèn das weinig verlof. Gelukkig verdient de melkboer bakken vol geld met z’n melk, zodat jij er af en toe onbetaald tussenuit kunt piepen!

  5. 5
    Mammalien schreef

    10 dagen verlof, ik zou dood gaan denk ik!?

  6. 6
    Door schreef

    Voor de werkmentaliteit is dit zeker een goed systeem. Als ik zie hoe gemakkelijk mensen zich soms ziek melden, daar kan ik vreselijk slecht tegen. Ben zo ook niet opgevoed. Maar.. on the other hand.. ben ook gezegend met een goede gezondheid. Als je in de USA echt serieus ziek wordt, heb je gewoon een groot probleem, en dat vind is wel hard vind ik.

    Over onbetaald verlof, is dat aan een maximum gebonden bij jou? Of gesplitst in zorgverlof of extra vakantie?

  7. 7
    inge schreef

    ziektekostenslashzorgverzekering is hier anders ook peperduur inmiddels, en dan krijg je er ook nog ‘s steeds minder voor terug. ik denk dat het wat dat betreft overal dezelfde kant op gaat, de verkeerde..

  8. 8
    Mona schreef

    Hoi Ciska,
    Het bedrijf waar mijn Amerikaanse man werkt geeft de werknemers zodra ze aangenomen worden 5 weken vakantie per jaar! Daarnaast elk jaar loonsverhooging, bonus en stock options, opleidingen worden door het bedrijf betaald.
    Zoals je begrijpt zijn wij erg blij en tevreden met dit bedrijf!
    Groetjes,
    Mona.

  9. 9
    Cisca schreef

    @floor, daar zijn ze niet echt blij mee, maar mijn baas snapt het gelukkig wel.

    @Nicolette, daar wilde ik eerst iets over schrijven, maar dat heb ik uiteindelijk gedelete. Het is namelijk zo generaliserend. Toch denk ik inderdaad wel dat de werkdruk hier soms minder hoog ligt. En misschien houdt dat wel verband met het feit dat mensen zo weinig vakantie hebben.

    @Astrid, ik heb recht op 12 weken onbetaald verlof. En ik hoop dus dat ik dat allemaal na de bevalling pas op hoef te nemen.

    @Edje, precies, jij snapt het! En hij werkt voor een Europees bedrijf, dus dat scheelt ook.

    @Mammalien, nou nee toch? Maar tien is niet veel nee.

    @Door, dat vind ik dus ook wel hoor. Mensen in Nederland melden zich wel sneller ziek. Maar precies wat jij zegt, als je langere tijd ziek bent, moet je dus wel goed verzekerd zijn. De meeste mensen zijn dat overigens wel, maar niet iedereen heeft die optie om bij te verzekeren.

    @inge, zoals ik in mijn vorige logje ook al schreef, ik weet dus echt niet wat voor mening ik erover heb. Er zitten namelijk aan beide opties voor- en nadelen.
    Het is overigens zeldzaam dat ik geen mening ergens over heb, dat begrijp je. :-)

    @Mona, oe, dat klinkt goed. En volgens mij is dat toch echt wel erg zeldzaam. Zo goed zijn dat soort dingen bij mijn werk dus echt niet geregeld, en zeker de laatste twee jaar niet meer.

  10. 10
    Petra schreef

    De eerste twee bedrijven, waar ik voor werkte, hadden heel weinig voorzieningen. Nog minder, dan wat jij beschrijft. Daarna ging ik bij American Express werken en kreeg ik om te beginnen al drie weken vakantiedagen, twee weken ziektedagen (ook op te nemen als personal days), allerlei verzekeringen etc. Wat een luxe! Ook Rick heeft het bijzonder goed getroffen met Microsoft. Het verbaast me, dat een overheidsbaan zo weinig “perks” heeft. Krijg je betaald zwangerschapsverlof? Ik kreeg 8 weken en Rick 4 weken “paternity leave”. Misschien toch in die prive sector rondkijken? De multinational bedrijven bieden meestal veel betere voorzieningen.

  11. 11
    Toaske schreef

    Ik vind het echt heel karig hoor. Zelf krijg ik per jaar 105 vakantieuren (gebaseerd op een 24-urige werkweek). Da’s ook niet echt een vetpot, maar vergeleken bij jou natuurlijk wel. Daarnaast heb ik goed voor mezelf gezorgd door de komende drie jaar ouderschapsverlof op te nemen. Het gaat om twee uur per week die ik 75% doorbetaald krijg. Het eerste (anderhalf)jaar heb ik ze nodig voor de zwemles van jongste, maar daarna kom ik op die manier toch even wat ruimer in mijn uren te zitten.
    Kennen ze bij jullie eigenlijk ouderschapsverlof???
    Als ik het zo lees, ben ik toch blij dat ik gewoon in Nederland werk/woon. En dan ook nog bij de overheid. ;-)

  12. 12
    Francis schreef

    Hoi Cisca,

    Ik had al eens gehoord dat het ziekte-en verlof dagen gebeuren heel anders was dan in Nederland, maar jeetje zeg, dat is niet veel. In Spanje is het uiteraard weer anders.

    Ten eerste, als je je ziekmeldt moet je een briefje van de arts tonen de zg. baja. De huisarts geeft aan hoe lang je thuis blijft. Je mag niet werken als je een baja hebt, doe je dat toch dan is het bedrijf aansprakelijk als er wat met je gebeurt onder werktijd. Zodra de arts je de alta geeft kun je weer aan het werk. Eveneens afhankelijk van hoe lang je ziek bent krijg je eerst tot 70% betaald, later weer tot 100%.

    Gemiddeld kun je zeggen dat je bij een Spaans bedrijf 30 dagen vrij hebt, met daarin meegeteld 10-12 publieke feestdagen. Meestal heeft het bedrijf ook een zg. intensiva periode, die inhoudt dat je in de periode 15 juni – 15 september van 800 – 1500 werkt, zonder lunchpauze, zodat je optimaal van de zomer kunt genieten. Daarentegen werk je buiten de zomer om wel langere dagen om zo de kortere zomerdagen te compenseren waardoor je werkdag zich uitspreidt over 0900 of 0930 – 1930 of 2000 uur. En dan is er ook nog de variant dat je elke vrijdag standaard tot 1500 werkt. En er is de variant dat je geen intensiva hebt maar dat je het hele jaar door tot 1800 uur werkt.

    Nou en dan bijv. voor je huwelijk krijg je 15 dias naturales vrij van de regering, wordt volledig doorbetaald. Zwangerschapsverlof 16 weken is ook doorbetaald en de man krijgt hier eveneens 15 dagen vrij als de baby geboren wordt.

    Wat ik zeg, heel anders allemaal!

    Groeten, Francis

  13. 13
    Repel schreef

    Als Scandinavie aan de ene kant van het spectrum ligt en Nederland in het midden, ligt de VS helemaal aan de andere kant. Ben je er al aan gewend?

  14. 14
    Cisca schreef

    @Petra, ja Europese bedrijven en multinationals bieden inderdaad veel meer. Al had ik bij mijn eerste werkgever nog minder dagen dan hier.
    Ik krijg geen betaald zwangerschapsverlof. Dat logje volgt komende week…

    @Toaske, nee, zoiets als ouderschapsverlof bestaat hier ook niet. Een belangrijk iets dat niet vaak vermeld wordt is trouwens wel dat we hier veel minder belasting betalen. Want uiteindelijk moet dat geld voor oduerschapsverlof natuurlijk wel ergens vandaan komen.

    @Francis, dat is zeker weer heel anders inderdaad. Ik heb trouwens ook nog iets van 10 betaalde feestdagen, die heb ik niet vermeld in dit logje.

    @Repel, nou, zo is het precies inderdaad.

  15. 15
    Petra schreef

    @Cisca – ouderschapsverlof bestaat wel, hoor, het wordt alleen (of niet in jouw geval) door de werkgever verstrekt. Rick kreeg dus vier weken, op te nemen ergens in het eerste jaar. Ook bij het bedrijf, waar mijn zus werkt, kreeg ze voor ieder kind acht weken uitbetaald. Toen ik hier kwam wonen, was er zelfs geen wet, dat bedrijven ueberhaupt zelfs zonder betaling verlof met behoud van baan moesten geven. Nu is de Family Medical Leave Act van kracht, die bedrijven dwingt tenminste tot 12 weken onbetaald verlof te verlenen met behoud van baan. Ideaal is het zeker niet, maar beter, dan niets.

  16. 16
    Cisca schreef

    @Petra, ja dat klopt, maar FMLA is officieel geen ouderschapsverlof zoals in Nederland. FMLA mag opgenomen worden rondom een zwangerschap en bevalling, adoptie, en voor medische zorg van een kind/ouder etc.
    Ik mocht, aldus mijn werkgever, geen FMLA opnemen in het tweede levensjaar van Kobus om ‘gewoon’ een dag in de week voor haar te zorgen.

  17. 17
    dixiechick schreef

    Bij ons is hier wel eens doodleuk tegen een medewerker gezegd dat maternity leave geen optie was, omdat er geen faculty members waren om haar colleges over te nemen. Hoe dat is afgelopen weet ik niet, maar ik heb zo’n gevoel dat dat echt niet mag. Wel weet ik dat het University System of Georgia en haar scholen geen betaald zwangerschapsverlof aanbiedt. We weten natuurlijk allemaal dat vrouwen uberhaupt niet moeten werken, en als ze dat dan zo graag willen, dan moeten ze natuurlijk helemaal niet rekenen op enige clementie als ze dan ook nog zwanger worden. We zijn hier in “the south” hoor…Tssk. ;)

Reageer!

Origineel thema door TheBuckmaker.com | Aangepast thema door Lucas | Copyright 2009-2011 (©) Cisca